Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Bank centralny

 

Bank centralny w każdym kraju ma monopol na emisję pieniądza papierowego i czyni go prawnym środkiem płatniczym niezależnie od tego, czy jest on wymienialny na waluty innych krajów, czy nie i czy znajduje pokrycie w złocie, czy też nie ma żadnego pokrycia w złocie. W czasach starożytnych i średniowieczu pieniądz był bity ze złota lub srebra (a także z mniej szlachetnych metali) o różnej wartości nominalnej w celu obsługiwania transakcji kupna i sprzedaży oraz regulowania różnych zobowiązań. Pieniądz złoty lub srebrny był łatwo przenośny, trwały i nie podlegający rdzewieniu ani szybkiemu zużyciu. Najważniejsze było to, że mała ilość szlachetnego kruszcu reprezentowała sobą dużą i łatwo podzielną na różne jednostki wartość, gdyż był to metal rzadki i do jego znalezienia oraz wydobycia niezbędne były duże nakłady pracy i kapitału. Od czasu wojen napoleońskich, oprócz pieniędzy bitych ze szlachetnego kruszcu, w obiegu zaczęły kursować także pieniądze papierowe, zwane banknotami. Banknot wymienialny na złoto stał się wygodnym sposobem zastępowania złota w obiegu. Początkowo rosnąca podaż złota była wystarczającym zabezpieczeniem wymienialności banknotów na złoto. W miarę rosnących obrotów krajowych i zagranicznych nie zdołano zapewnić płynnej wymienialności banknotów na złoto, co prowadziło do różnych zaburzeń gospodarczych w postaci rosnących wahań cen, produkcji i zatrudnienia itp. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.