Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Bilans płatniczy kraju

 

Stosunki handlowe i finansowe z zagranicą wymagają w każdym kraju sporządzenia rocznego bilansu w celu podsumowania uzyskanych wyników i zorientowania się w rozmiarach wpływów i wydatków środków dewizowych oraz zmianach w stanie rezerw dewizowych. Kraje wysoko uprzemysłowione skoncentrowały wówczas swoje badania naukowe na skonstruowanie silników napędowych zużywających znacznie mniejsze ilości ropy, benzyny i olejów, co zmniejszyło zapotrzebowanie (popyt) na ropę. Równocześnie zwiększono nakłady na badania geologiczne w rejonach roponośnych. Spowodowało to m.in. odkrycie bogatych złóż ropy naftowej na Morzu Północnym i Anglia oraz Norwegia stały się poważnymi producentami i eksporterami ropy naftowej. Zwiększona podaż ropy i zmniejszony na nią popyt na skutek dokonanego postępu technicznego doprowadziły do znacznego obniżenia cen ropy naftowej na rynkach światowych w latach osiemdziesiątych. Ten przykład świadczy o tym, jak monopole, także w innych dziedzinach, mogą podnosić ceny i w jaki sposób zmiana relacji cen na podstawowe surowce energetyczne może wywrzeć znaczący wpływ na wynalezienie i szerokie zastosowanie nowoczesnej technologii produkcji. Jeśli ceny surowców energetycznych rosną, to coraz bardziej opłaca się oszczędzać ich zużycie i trzeba wówczas stosować energooszczędną technologię. Gdy surowce energetyczne kosztują tanio, nikt nie jest zainteresowany w ich oszczędzaniu i wówczas prowadzi się rozrzutną gospodarkę ograniczonymi przecież zasobami surowców energetycznych w kraju. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.