Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Cena maksymalna

 

O ile cena minimalna jest związana z wyjątkowymi względami ekonomicznymi producenta, o tyle cena maksymalna może być uzasadniona wyjątkowymi względami społecznymi w stosunku do najuboższych grup konsumentów. Najlepszym przykładem uzasadniającym stosowanie ceny maksymalnej są mieszkania komunalne o obniżonym czynszu mieszkaniowym. W krajach, w których mieszkanie jest towarem (dobrem skomercjalizowanym), wielu biednych ludzi nie stać na wynajęcie mieszkania, dlatego wielkie miasta otaczają slumsy - siedliska niebywałej nędzy, degradacji moralnej, narkomanii, złodziejstwa, prostytucji, chorób zakaźnych itp. Kraje zamożniejsze w Europie Zachodniej stosują praktykę cen maksymalnych na czynsz mieszkaniowy. Cena maksymalna wyznacza górną, społecznie akceptowaną cenę za usługę, która jest niższa, a nieraz nawet znacznie niższa od ceny równowagi na wolnym rynku. Przy cenie maksymalnie zaniżonej popyt na usługi mieszkaniowe jest znacznie wyższy od podaży dostępnych mieszkań komunalnych. Środki finansowe władz lokalnych są bardzo ograniczone i daleko nie wystarczające do zbudowania dla wszystkich potrzebujących taniego mieszkania. Wówczas powołuje się specjalną komisję społeczną, która bada warunki życiowe i stopień pilności potrzeby mieszkaniowej w rodzinach najuboższych i na tej podstawie hierarchizuje kolejność przydziału mieszkania komunalnego. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.