Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Cenowa elastyczność popytu

 

Stopień, w jakim popyt na towar reaguje na zmiany jego ceny; relacja między względną zmianą ceny produktu a spowodowaną tym względną zmianą popytu; w uproszczeniu: procentowa zmiana popytu spowodowana zmianą ceny o 1%. Popyt na określony produkt charakteryzuje się wysoką elastycznością, jeśli niewielka zmiana ceny powoduje stosunkowo dużą zmianę popytu. Zdarza się to szczególnie często na rynkach wysoce konkurencyjnych, na ogół w wypadku dóbr ponadstandardowych - problemowych i specjalnych. Jeśli duża nawet zmiana ceny powoduje niewielką jedynie zmianę popytu, to mamy do czynienia z popytem nieelastycznym. Niską elastycznością popytu charakteryzują się przede wszystkim dobra częstego zakupu, zaspokajające potrzeby podstawowe; niska elastyczność popytu jest charakterystyczna również dla sytuacji monopolistycznych. Zdarza się niekiedy, że — wbrew ogólnej regule — obniżenie ceny nie powoduje wzrostu popytu, lecz jego zmniejszenie się, podwyższenie zaś ceny nie powoduje zmniejszenia popytu, lecz jego wzrost (paradoks Giffena). 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.