Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Ceny minimalne

 

Względy ekonomiczne i społeczne powodują, że od analizowanej wyżej zasady samoczynnego równoważenia ceny, popytu i podaży mogą być stosowane pewne wyjątki. Załóżmy dla przykładu, że cena na pewne produkty rolne (np. na masło), kształtowana przez prawo popytu i podaży, będzie dla rolników nieopłacalna. Podaż produkcji krajowej masła oraz możliwość jego importu jest tak duża, że cena równowagi byłaby nieopłacalna dla rolników. Wpływałoby to niekorzystnie na rozwój hodowli bydła i na rozmiary podaży innych produktów wytwarzanych z mleka. W interesie rolników państwo może ustalić cenę minimalną, która zapewnia minimum opłacalności produkcji mleka, masła itp. i nie zniechęca do hodowli bydła. Taka cena leży powyżej punktu równowagi. Nawiązując do wykresu 4.3, jeśli cena równowagi wynosi 3 zł za l kg, to cena minimalna, ustalona urzędowo przez państwo, będzie wynosiła np. 3,5 lub 4 zł za 1 kg. Przy wyższym poziomie ceny pojawi się nadwyżka podaży nad popytem, wówczas państwo zobowiązuje się do skupowania tej nadwyżki produktu i gromadzenia strategicznych zapasów lub eksportowania skupionej nadwyżki za granicę. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.