Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Emitowanie papierów wartościowych

 

Emitent papierów wartościowych sprzedaje je z reguły za pośrednictwem wyspecjalizowanych banków na tzw. rynku pierwotnym. Rynek pierwotny występuje przy sprzedaży nowo emitowanych papierów wartościowych subskrybentom, czyli pierwotnym nabywcom. Może nim być zarówno osoba prawna (banki komercyjne, instytucje ubezpieczeniowe, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa itp.), jak i osoba fizyczna (poszczególni obywatele). Znacznie większą rolę na rynku papierów wartościowych odgrywa rynek wtórny. Umożliwia on bowiem wzajemną wymianę na zasadach kupna-sprzedaży papierów wartościowych między inwestorami lub w razie potrzeby pieniądza umożliwia posiadaczowi stosunkowo szybką zamianę posiadanych papierów wartościowych na gotówkę. To właśnie rynek wtórny przyczynia się do swobodnego przepływu kapitałów między różnymi dziedzinami gospodarki narodowej w poszukiwaniu lokat o najwyższej efektywności. Umożliwia on także zamianę jednych papierów na inne, charakteryzujące się różnym stopniem ryzyka. Inwestorem nazywamy każdego posiadacza kapitału, który decyduje się na ulokowanie go w określonych papierach wartościowych w celu uzyskania korzyści większych niż spodziewa się osiągnąć z lokowania swego kapitału w banku lub w zakupie nieruchomości. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.