Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Finanse i wydatki

 

Następną pozycją znaczącą po stronie wydatków są finanse. Kryje się za tym głównie obsługa zadłużenia zagranicznego oraz obsługa długu krajowego. Polska w latach siedemdziesiątych zaciągnęła znaczne sumy kredytów zagranicznych, od których trzeba płacić należne procenty obciążające w poważnym stopniu budżet państwa. Rząd w przypadku braku środków finansowych zaciąga w różnej formie kredyty w bankach prywatnych, w banku centralnym i u innych osób prawnych lub fizycznych. Koszty obsługi długu obejmują spłacanie kredytów oraz należnych procentów. Poważna część wydatków dotyczy ochrony zdrowia (utrzymanie szpitali, przychodni lekarskich, sanatoriów itp.) oraz oświaty i wychowania. Mimo to środki na te cele są daleko niewystarczające. Sfera budżetowa jest poważnie niedoinwestowana, a lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy naukowi itp. od lat należą w Polsce do kategorii pracowników nisko opłacanych. Mimo powszechnego narzekania na rozrastanie się biurokracji w kraju, administracja państwowa nie pochłania zbyt dużej części wydatków, chociaż są one większe niż łączne wydatki na szkolnictwo wyższe oraz kulturę i sztukę. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.