Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Gospodarka niedoborów

 

Przy powierzchownym spojrzeniu na ten problem może niektórym nasuwać się odpowiedź pozytywna, gdyż konsument chętnie akceptuje niskie ceny i jest bardzo niezadowolony, gdy ceny rosną. Nie jest to przykład dobrego myślenia ekonomicznego. Niskie ceny środków produkcji i środków konsumpcji prowadzą do marnotrawstwa na szeroką skalę. Nie oszczędza się tego, co tanio kosztuje. Niskie, mało opłacalne ceny nie zachęcają do zwiększania produkcji, natomiast bardzo zwiększają popyt. W rezultacie na rynku pojawia się trwała nadwyżka popytu nad podażą. Mamy wówczas do czynienia z gospodarką niedoborów. Konsumenci tracą miliony godzin w kolejkach, czekają dniami lub tygodniami na dostawę towarów, rząd wprowadza talony na kupno pewnych dóbr konsumpcyjnych trwałego użytkowania (samochody, telewizory itp.), tworzy się przywileje dla jednych i utrudnienia dla innych. Utrwala się demoralizujący układ stosunków między konsumentem, sprzedawcą i producentem. Wszystko to jest rezultatem ignorowania obiektywnego prawa popytu i podaży oraz rozerwania naturalnego związku między konsumentem, sprzedawcą i producentem. Gospodarka niedoborów na skutek administracyjnego (czytaj dowolnego) ustalania cen okazała się gospodarką nieefektywną, rozrzutną, a na wielu odcinkach wręcz marnotrawną. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.