Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Gospodarka planowana

 

Gospodarka centralnie planowana zbyt powszechnie stosowała zasadę cen maksymalnych, dlatego musiała posługiwać się na szeroką skalę rozdzielnictwem lub administracyjnym przydziałem środków. Ten system okazał się jednak nieefektywny i dlatego w Polsce w 1990 r. całkowicie zrezygnowano z gospodarki centralnie planowanej i centralnego rozdzielnictwa środków, a rozpoczęto budowę nowoczesnej gospodarki rynkowej. Przeważająca większość cen już od 1990 r. ma charakter wolnorynkowy, chociaż przejściowo niektóre produkty i usługi mają nadal ceny regulowane przez państwo (np. ceny środków transportu, energii elektrycznej, usług komunalnych, najniezbędniejszych lekarstw). Ze względu na wysokie koszty społeczne budowy gospodarki rynkowej rząd zdecydował się utrzymać kontrolę nad niektórymi cenami, aby nadmiernie nie obciążać społeczeństwa zbyt wysokimi kosztami utrzymania. Wcześniej czy później i te ceny zostaną uwolnione spod kontroli i podporządkowane prawu popytu i podaży z niewielkim marginesem stosowania cen minimalnych i maksymalnych w szczególnie uzasadnionych przypadkach. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.