Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Hiperinflacja

 

Najbardziej niebezpieczne dla gospodarki są gwałtowne ruchy cen, a wejście kraju w fazę hiperinflacji (kilkusetprocentowy wzrost cen rocznie) musi wpływać destrukcyjnie na gospodarkę i destabilizująco na stosunki społeczno-polityczne w kraju. Powoduje to ucieczkę obcych kapitałów za granicę, osłabia wiarygodność finansową u wierzycieli i rodzi niską skłonność do inwestowania ze strony rodzimego kapitału, który w tych warunkach także lokuje swoje kapitały za granicą bądź w innych, bardziej pewnych lokatach, tak by uchronić posiadane zasoby pieniądza przed ich szybką deprecjacją (spadkiem wartości pieniądza). Hiperinflacja powoduje duże, niekorzystne zmiany w podziale dochodów, co prowokuje żądania rewindykacyjne (wyrównania poniesionych strat), rodzi strajki i wzmacnia ogólne napięcie polityczne w kraju. Żaden rząd na świecie nie lekceważy inflacji, nawet tej pełzającej (w jej górnej skali 7-9% rocznie), gdyż zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że może ona przerodzić się w inflację galopującą, a w bardziej skrajnych przypadkach - w hiperinflację. Gdy inflacja wykazuje tendencję do zaostrzania się, wówczas zagrożona jest pozycja polityczna rządu i pojawia się możliwość jego upadku, gdy/ w najbliższych wyborach parlamentarnych przegrają te siły polityczne, które uformowały rząd odpowiedzialny za rosnącą inflację i bezrobocie w kraju. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.