Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Konkurencja

 

Konkurencja między producentami jest zjawiskiem korzystnym, gdyż zmusza producentów do lepszej i tańszej produkcji, doskonalenia metod wytwarzania i lepszej obsługi klienta. Można powiedzieć, że wolna konkurencja jest motorem wymuszającym i napędzającym postęp ekonomiczny. Kto nie jest w stanie sprostać wymaganiom konkurencji, ten nie wejdzie na rynek lub długo nie utrzyma się na rynku. Groźba bankructwa i utraty włożonego kapitału z jednej strony oraz perspektywa osiągnięcia wysokich zysków z drugiej - są źródłem ekonomicznego przymusu racjonalnego prowadzenia przedsiębiorstwa, tzn. oszczędzania na wszystkich zaangażowanych czynnikach produkcji. Trzeba odróżnić uczciwe metody rywalizacji (konkurencji) od metod nieuczciwych. Czasami nazywa się to czystą i brudną formą konkurencji między producentami i między sprzedawcami. Znane są z prasy przypadki zastraszania konkurenta, podpalania jego firmy, podkładania ładunków wybuchowych, porywania członków jego rodziny itp. Mniej drastyczne metody polegają na świadomym obniżaniu ceny do poziomu kosztów własnych i przejściowej rezygnacji z zysku, aby w ten sposób zniszczyć konkurenta i zająć jego miejsce na rynku. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.