Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Kredyt refinansowy

 

Procent od kredytu refinansowego jest z reguły wyższy od stopy procentowej płaconej przez banki komercyjne od depozytów terminowych, ponieważ chodzi o to, by korzystano z tego kredytu tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Procent ten powinien być jednak niższy od procentu pobieranego od udzielanych kredytów, gdyż w przeciwnym przypadku pobieranie kredytu refinansowego byłoby dla banków komercyjnych nieopłacalne. Ogłoszenie w prasie finansowej zmiany wysokości stopy dyskontowej ma głównie na celu sygnalizowanie zmian kierunku polityki pieniężnej banku centralnego. Gdy bank centralny podnosi stopę dyskontową, wówczas odbierane jest to na ogół z dużym niepokojem w całym świecie finansowym. Banki komercyjne reagują w tym przypadku podwyżką stopy procentowej od udzielanych kredytów, chociaż nie mają takiego obowiązku. Podrożenie kredytu zmniejsza popyt na pieniądz kredytowy i tym samym ogranicza ogólną ekspansję inwestycyjną. Część inwestorów rezygnuje z pewnych projektów inwestycyjnych, inni mogą zmniejszyć wielkość wydatków inwestycyjnych. Obniżenie stopy dyskontowej jest dla banków komercyjnych, przedsiębiorstw i społeczeństwa zwiastunem nadchodzenia lepszego okresu. Tanieje wówczas kredyt, co wpływa na ożywienie działalności inwestycyjnej, wzrost produkcji i wzrost zatrudnienia.  Sprawdź kursy kryptowalut wraz z wykresami oraz trendami. Wszystkie info w jednym miejscu

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.