Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Kryzys gospodarczy

 

Okres wielkiego kryzysu gospodarczego (1929-1933) spowodował powszechne odejście od zasady obowiązującej wymienialności pieniądza papierowego na złoto. Odtąd we wszystkich krajach świata w obiegu znajduje się pieniądz papierowy, którego ilość jest ściśle regulowana przez bank centralny bez koniecznego związku z posiadanymi zapasami złota. Obieg pieniądza podlega określonym prawom ekonomicznym i przestrzeganie tych praw jest warunkiem pomyślnego funkcjonowania gospodarki narodowej. Istota pieniądza przejawia się w jego funkcjach. Główną funkcją pieniądza jest funkcja miernika wartości wszystkich towarów i usług. Dzięki istnieniu pieniądza pojawia się kategoria ceny. W analizie mikroekonomicznej wykazaliśmy, że cena towaru zależy od kosztów wytwarzania oraz od popytu na dany towar i jego podaży na rynku. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ceny jest ilość pieniądza papierowego w obiegu, która decyduje o jego wartości. Wiemy z doświadczenia, że w różnych okresach za tę samą sumę pieniądza można nabyć większą lub mniejszą ilość towarów i usług, co wynika ze zmiany jego siły nabywczej. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.