Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Kształtowanie i rozpiętość płac

 

W dziedzinie kształtowania rozpiętości płac w żadnym kraju nie znaleziono dotąd idealnego rozwiązania, gdyż nie istnieją zobiektywizowane mierniki wartości różnego rodzaju trudno porównywalnych płac. Jedyna rzecz, jaka jest we wszystkich krajach stosowana, to progresywne opodatkowanie obciążające w największym stopniu dochody najwyżej zarabiających. Wówczas rozpiętości w płacach po opodatkowaniu są znacznie mniejsze niż przed opodatkowaniem. W gospodarce rynkowej jest to praktycznie jedyna, skuteczna forma ingerencji w kształtowanie rozpiętości płac, gdyż wszelkie administracyjne ich regulowanie, poza ustaleniem najniższej płacy na poziomie socjalnego minimum, pozostaje w sprzeczności z samodzielnością przedsiębiorstwa i z zasadami gospodarki rynkowej. Jeśli czynniki czysto ekonomiczne uzasadniają duże, motywacyjne rozpiętości między płacami, to czynniki społeczne, moralne i polityczne działają na rzecz zmniejszania nadmiernych ich rozpiętości oraz utrzymywania proporcji podziału dochodów w przybliżonych granicach tego, co odpowiada poczuciu sprawiedliwości społecznej. Pełnej sprawiedliwości w kształtowaniu płac i w podziale dochodów między różne grupy ludności nigdy nie można osiągnąć, ale też nigdy nie należy rezygnować z dążenia do pewnego korygowania tego, co wynika z często nie przebierającej w środkach walki o podział dochodów w systemie gospodarki rynkowej. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.