Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Mechanizm kształtowania się kursu akcji na giełdzie

 

W Polsce przedmiotem transakcji giełdowych są akcje zdematerializowane, tzn. nie występujące w postaci papierów wartościowych, lecz jedynie zapisów na kontach. Akcje dostają się na giełdę tylko za pośrednictwem biur maklerskich. Maklerzy notują dokładnie wszystkie propozycje cen sprzedaży i kupna akcji swoich klientów i zgłaszają je do głównego maklera obsługującego w danym dniu giełdę. Zgłoszenia te, pochodzące z biur maklerskich całego kraju, wprowadzane są do komputera i w odpowiedni sposób porządkowane, co pozwala maklerowi-specjaliście wybrać taką cenę (kurs) dla akcji wszystkich firm dopuszczonych do giełdy, która będzie ceną równowagi dla sprzedających i kupujących. Przy tej cenie można spodziewać się największego obrotu, tzn. łącznie kupna i sprzedaży akcji. Technika ustalania kursu równowagi jest dość skomplikowana. Na specjalnym arkuszu w jego środku umieszcza się proponowane ceny danej akcji według malejącej kolejności. Na lewo od tej kolumny wpisywane są oferty kupna, tzn. ilość akcji przy danej cenie. W następnej kolumnie podaje się ilości skumulowane, tzn. łączną sumę popytu na akcje danej firmy przy coraz wyższych cenach. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.