Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Monopol

 

Pełny monopol występuje wtedy, gdy dana dziedzina produkcji jest opanowana przez jednego producenta lub jednego sprzedawcę i nie ma innej dziedziny produkcji wytwarzającej bliski substytut pozwalający zastąpić produkt wytwarzany przez monopolistę. Taki pełny monopol występuje dość rzadko we współczesnej gospodarce. Zwykle występują one w lokalnych liniach telefonicznych i usługach użyteczności publicznej: elektrowniach, gazowniach, wodociągach, centralnym ogrzewaniu itp. Są to monopole naturalne. W tej dziedzinie trudno jest znaleźć odpowiednie substytuty i konsument skazany jest na korzystanie z usług monopolistycznego producenta. Monopolista sam decyduje o rozmiarach podaży produkcji i sam ustala cenę. Nazywa się ją ceną monopolową. Monopolista może manipulować rozmiarami, jakością i strukturą produkcji oraz ceną w taki sposób, aby osiągnąć możliwie najwyższy zysk monopolowy. Ekonomiści wykazali, że ceny monopolowe są z reguły wyższe, a rozmiary produkcji (podaży) niższe niż byłoby to możliwe w warunkach wolnej konkurencji. Możliwość manipulacji ceną i podażą produkcji kosztem konsumenta świadczy o szkodliwości monopolu. Nie jest jednak łatwo zlikwidować monopol, zwłaszcza gdy ma on charakter naturalny. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.