Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Podstawa różnicowania płac

 

Podstawą zróżnicowania płac powinny być przede wszystkim różnice w kwalifikacji pracy, tzn. w wykształceniu, doświadczeniu i stażu pracy. Przy tych samych kwalifikacjach pracownik bardziej wydajny, przynoszący wyższe efekty przedsiębiorstwu powinien być wyżej wynagradzany. Istotną rolę w zróżnicowaniu płac powinno odgrywać zajmowane stanowisko w przedsiębiorstwie. Pracownicy na kierowniczych stanowiskach muszą zarabiać więcej od pracowników wykonawczych, i to nie tylko ze względu na wyższy stopień odpowiedzialności za wykonywane czynności, ale także ze względu na konieczność wytworzenia większego szacunku dla pracy kierowniczej i wyzwolenia ambicji wśród pracowników do awansowania i zajmowania coraz wyższych stanowisk w hierarchii kierownictwa produkcyjnego i administracyjnego przedsiębiorstwa. Ważnym czynnikiem zróżnicowania płac jest stopień rzadkości określonych kwalifikacji pracowników. Jeśli pewne zawody (np. spawacz lub technik komputerowy umiejący nie tylko obsługiwać, ale także naprawiać awarie komputerów) występują w ograniczonych ilościach w stosunku do zapotrzebowania na nie, wówczas przedsiębiorcy chętnie oferują wysokie płace, aby znaleźć dobrych fachowców i równocześnie zachęcić ich do kształcenia się w rzadkich, a niezbędnych zawodach. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.