Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Postęp techniczny

 

Na długą metę głównym czynnikiem wzrostu wydajności pracy jest postęp techniczny związany z wprowadzaniem do produkcji wciąż nowych i doskonalszych maszyn i urządzeń produkcyjnych. Postęp techniczny wymaga jednak dużych nakładów inwestycyjnych i ciągłej rozbudowy istniejących zdolności produkcyjnych gospodarki narodowej. Chociaż postęp techniczny zmniejsza zapotrzebowanie na ludzką pracę, to rozbudowa istniejących zdolności produkcyjnych tworzy nowe stanowiska pracy, co przyczynia się do wzrostu zatrudnienia. W ten sposób w rozwijającej się gospodarce działają zarówno siły wypychania związane z pracooszczędnym postępem technicznym, jak i siły przyciągania związane z tworzeniem nowych stanowisk pracy. Słabość formuły tempa wzrostu dochodu narodowego (6) polega na tym, że uwzględnia ona jedynie czynnik pracy ludzkiej i jej efektywność (czyli wydajność pracy), natomiast nie uwzględnia wzrostu zasobu kapitału. Tymczasem codzienne doświadczenie wykazuje, że do wytworzenia dochodu narodowego niezbędna jest nie tylko praca ludzka, ale i kapitał uprzedmiotowiony w budynkach, maszynach i urządzeniach. Z tych względów do analizy tempa wzrostu dochodu narodowego częściej używana jest formuła, która uwzględnia zarówno kapitał, jak i pracę ludzką. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.