Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Rezerwa w Polsce

 

W Polsce rezerwa obowiązkowa wynosi 25% od wkładów na każde żądanie i 30% od wkładów terminowych. W krajach zachodnich stopa rezerw obowiązkowych jest znacznie niższa. Konieczność tworzenia rezerwy obowiązkowej wynika stąd, że banki komercyjne, dysponując pełną swobodą udzielania kredytu, mają zdolność do powiększania w ten sposób ogólnego zasobu pieniądza w obiegu. Profesjonalnie nazywa się to zdolnością do kreacji nowego pieniądza. To mogłoby pozostawać w sprzeczności z polityką pieniężną banku centralnego. Załóżmy np., że ogólna suma wkładów w bankach komercyjnych wynosi 200 mld zł, zaś obowiązkowa rezerwa wynosi 25%, czyli banki komercyjne nie mogą swobodnie dysponować sumą 50 mld zł. Przeważającą część tej sumy muszą odprowadzić do banku centralnego, a pewną jej część mogą przetrzymywać u siebie, ale nie wolno im tą częścią swobodnie dysponować bez zgody banku centralnego. Możliwości kredytowe banków komercyjnych wynosiłyby wówczas 150 mld zł. Gdyby bank centralny chciał zwiększyć możliwości kredytowe banków komercyjnych, wówczas obniżyłby wysokość rezerwy obowiązkowej np. z 25 do 20% posiadanych depozytów. Suma rezerw obowiązkowych zmniejszyłaby się wówczas z 50 do 40 mld zł, zaś możliwości kredytowe banków komercyjnych wzrosłyby ze 150 do 160 mld zł. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.