Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Równe płace

 

Wszędzie, gdzie próbowano wprowadzić równe lub prawie równe płace dla wszystkich pracowników, tam kończyła się motywacja do wydajnej pracy. Taki system gospodarczy może przez pewien okres historyczny funkcjonować opierając się na administracyjnym przymusie pracy, zniewoleniu człowieka, ograniczeniu swobody wyboru miejsca, a nawet stanowiska pracy, przymusowych obozach pracy itp. Nie może on jednak cieszyć się szerokim poparciem społecznym i z reguły jest utrzymywany przez tych, którym stworzono pozapłacowe przywileje oraz łatwy dostęp do dóbr rozdzielanych centralnie według kryteriów zasług dla władzy. Musi to prowadzić do głębokiej demoralizacji społeczeństwa, które nabiera przekonania, że relatywnie najwięcej otrzymują ci, którzy najmniej na to zasługują. Nie ulega zatem wątpliwości, że te negatywne, historyczne doświadczenia różnych krajów o orientacji komunistycznej dostarczyły przekonujących dowodów, że płace muszą być odpowiednio zróżnicowane. Wynika to z pełnej wolności człowieka pracy w gospodarce rynkowej, swobody wyboru zawodu i miejsca pracy. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.