Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Wysokości płac

 

Wysokość płac różnej kategorii pracowników zależy także od ogólnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, wielkości jego majątku i sumy osiąganego zysku. Kierownictwo przedsiębiorstwa jest w dużym stopniu wynagradzane w zależności od osiągniętego zysku. Jest to zasada słuszna, gdyż od aktywności, inicjatywy, kompetencji i skłonności do ryzyka kierownictwa przedsiębiorstwa zależy w dużym stopniu wielkość wygospodarowanego zysku. Dotychczasowe rozważania prowadzą do wniosku, że rozpiętości płac motywujące do zwiększenia wiedzy, kwalifikacji i wydajności pracy są ekonomicznie i społecznie uzasadnione. Nigdy jednak nie wiadomo, jaka skala rozpiętości jest dopuszczalna. Gdyby przeprowadzić plebiscyt wśród ludności, ile powinni zarabiać zatrudnieni w poszczególnych zawodach, to odpowiedzi byłyby bardzo różne i nie sposób byłoby wyciągnąć z tego jakiś rozsądnych i praktycznych wniosków. Nie ulega jednak wątpliwości, że zbyt duże różnice między płacą najwyższą i najniższą lub płacą najwyższą i przeciętną mogą budzić społeczne niezadowolenie, zwłaszcza wówczas, gdy płace najniższe nie pozwalają utrzymać rodziny na poziomie skromnego minimum, zaś grupy najwyżej zarabiające demonstrują publicznie rozrzutny i naganny styl życia. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.