Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Związki zawodowe

 

Jeśli związki zawodowe wymuszą na pracodawcy zbyt wysoki poziom płac w stosunku do wydajności pracowników, wówczas przedsiębiorcom opłaci się zatrudnić mniejszą liczbę pracowników. Część pracowników zdolnych do pracy nie znajdzie zatrudnienia. Przedsiębiorcy mogliby ich zatrudnić, gdyby zgodzili się oni pracować za niższą płacę. Skoro nie chcą pracować za niższą płacę, oznacza to, że dobrowolnie są bezrobotnymi. Dobrowolne bezrobocie jest spowodowane także istnieniem zasiłków dla bezrobotnych, finansowanych z budżetu państwa. Według tej teorii istnienie związków zawodowych oraz ochrona socjalna państwa dla bezrobotnych i najniżej zarabiających powodują: zmniejszenie racjonalności gospodarowania, osłabienie nacisku na wyższą wydajność pracy, występowanie bezrobocia dobrowolnego. Odmienną filozofię ekonomiczną reprezentują ekonomiści ze szkoły keynesowskiej. Ich zdaniem bezrobocie w gospodarce rynkowej ma charakter przymusowy. Wynika ono z niedostatecznego popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego w sektorze prywatnym, a także zbyt małych wydatków państwa na roboty publiczne dające ludziom zatrudnienie. W warunkach niewykorzystania zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw podwyższenie płac oznacza zwiększenie popytu na dobra konsumpcyjne. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.