Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Badania w małych firmach

 

Menedżerowie małych i średnich firm twierdzą niekiedy, że na badania marketingowe „wyrafinowanymi" metodami i na większą skalę mogą pozwolić sobie tylko duże firmy, dysponujące znacznymi funduszami na marketing. Czy mają rację? Przeczy temu praktyka smali businessu w krajach wysoko rozwiniętych. Prawdą jest, że szeroko zakrojone i skomplikowane organizacyjnie i metodycznie badania prowadzą przede wszystkim znane, duże firmy — samodzielnie lub na zlecenia, przez wyspecjalizowane agencje, instytuty itp. Jednakże większość małych firm — sklepów, restauracji, hoteli, drobnych producentów, organizacji non profit — też prowadzi badania stosując mniej sformalizowane i mniej kosztowne warianty dużych i skomplikowanych badań stosowanych przez większe firmy. Menedżerowie małych firm mogą gromadzić dobrą informację marketingową przez codzienną obserwację otoczenia rynkowego firmy. Jeśli ktoś chce na przykład założyć własny sklep w osiedlu mieszkaniowym, to zastanawia się nad wyborem branży, szuka też najlepszego miejsca jego lokalizacji. Nie są mu potrzebne duże badania (niezbędne z pewnością, jeżeli planuje się budowę supermarketu), miejsca korzystnej lokalizacji sklepu osiedlowego oceniać on może obserwując na przykład natężenie ruchu przechodniów i ruchu samochodowego w różnych częściach osiedla w różnych porach dnia, co ma również związek z lokalizacją przystanków transportu publicznego. Analizować trzeba strukturę branżową sieci handlowej w osiedlu poszukując dla swojego sklepu „niszy" rynkowej, a więc — w tym wypadku — branży czy charakteru sklepu, na który w danym miejscu jest największe zapotrzebowanie miejscowej społeczności. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.