Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Dane pierwotne i wtórne

 

W toku badań marketingowych gromadzi się i wykorzystuje dane wtórne, już istniejące, opracowane i zgromadzone na inne cele, oraz dane pierwotne, opracowywane i gromadzone specjalnie na użytek tego właśnie badania. Badanie marketingowe rozpoczyna się najczęściej od gromadzenia materiałów wtórnych — ze źródeł wewnętrznych firmy i z zewnątrz. Dane te można uzyskać szybciej i mniejszym kosztem niż dane pierwotne. Typowe materiały wtórne, wykorzystywane na użytek badań marketingowych, to: wszelkie gotowe już dokumenty i opracowania wewnętrzne firmy w postaci sprawozdań statystycznych, raportów finansowych, materiałów ewidencyjnych, materiały statystyczne, ceny i prognozy sytuacji gospodarczej, publikowane lub udostępniane na życzenie firmy przez GUS, GUC, Ministerstwo Przemysłu i Handlu i inne instytucje rządowe, publikacje (czasopisma, książki) ogólnoekonomiczne i branżowe, dostępne dla firm w krajach zachodnich (zwykle na zasadzie subskrypcji) okresowe raporty z powtarzalnych badań prowadzonych przez agencje badań marketingowych, które zawierają na przykład dane o sprzedaży detalicznej towarów i poszczególnych ich marek, dane o publiczności telewizyjnej (tzw. oglądalności programów), o zakupach i spożyciu w gospodarstwach domowych różnych grup produktów, np. żywności, artykułów sportowych. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.