Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Kraje rozwinięte

 

W krajach rozwiniętych producenci sprzedają swoje wyroby pod własną marką, np. Kodak, IBM, lub też sprzedają je pośrednikom handlowym, którzy dają im własną markę. Przykładem dobrej marki handlowej może być IKEA, szwedzki dystrybutor dóbr do wyposażenia mieszkań, który sam nie prowadzi produkcji. Wykreować czy kupić markę? Wykreowanie marki produktu, zdobycie dla niej popularności wymaga wielu lat i kosztuje wiele pieniędzy. Dlatego w krajach zachodnich mniej znani producenci kupują często licencje na oznaczanie swoich wyrobów znanymi markami, np. kreator mody Pierre Cardin firmuje dziesiątki rozmaitych produktów różnych firm. Producenci kupują prawo oznaczania swoich wyrobów nazwą i symbolami wielkich imprez, np. olimpiad, nazwami i wizerunkami postaci spopularyzowanych przez filmy, książki, komiksy, telewizję (soki owocowe „Donald Duck"). W Stanach Zjednoczonych w latach 1977—90 wartość towarów sprzedawanych pod marką zakupioną na zasadzie licencji wzrosła z 4 do 75 mld USD. Przez zakup prawa do wykorzystania znanego nazwiska (np. czołowi tenisiści firmują swoim nazwiskiem sprzęt tenisowy mniejszych producentów), znanej postaci, np. z filmów Walta Disneya, producent może natychmiast uczynić popularnym nowy produkt i wyróżnić go spośród podobnych produktów konkurencyjnych. Doświadczenie marketingowe wykazuje, iż mając do wyboru dwa podobne produkty nabywcy sięgają z reguły po ten, który opatrzony jest znaną nazwą, chociażby nie miała ona związku z samym produktem. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.