Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Podatków dla banków coraz więcej

 

Trwają prace nad nowym podatkiem dla banków, który jeszcze bardziej obciąży bankowe finanse. Na banki już teraz nałożone są duże obciążenia podatkowe, a wszystko wskazuje na to, że to nie jest koniec. Nowy podatek, chociaż obejmie wszystkie banki to w swojej konstrukcji ma jednak promować te instytucje, które posiadają dużo depozytów. Będzie natomiast bardzo dotkliwy dla tych banków, które skoncentrowały się na akcji kredytowej a nie depozytowej. Mimo, że nieznana jest ciągle wielkość tego podatku to już dzisiaj wiadomo, że nałożenie nowego obciążenia na banki nie będzie bez wpływu na wysokość bankowych marż i prowizji. Najprawdopodobniej należy się liczyć ze wzrostem prowizji i marż za udzielane kredytu oraz najprawdopodobniej spadkiem oprocentowania lokat bankowych. W dłuższej perspektywie może to się z kolei przełożyć na zahamowanie akcji kredytowej, zwłaszcza w tych bankach, które do tej pory hojną ręką udzielały kredytów hipotecznych. Dotknie to np. Banku BPH, który po wchłonięciu GE Money Bank przejął ogromny portfel kredytów hipotecznych, sam posiadając stosunkowo niewiele depozytów. Czy nowy podatek przyniesie znaczące wpływu do budżetu to okaże się dopiero w przyszłym roku. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.