Biznes, Finanse, Ekonomia

Serdecznie witamy w naszym serwisie internetowym, który poświęcony jest szeroko pojętej tematyce Biznes, Finanse, Ekonomia. Mamy nadzieję, że informacje, jakie zamieściliśmy w naszym serwisie okażą się pomocne w dziedzinie, jaką się interesujecie.

Zarządzanie finansami

 

Jak przeciętny Polak może zarządzać swoimi finansami? Może założyć konto w banku, może wziąć kredyt, może założyć lokatę, może zainwestować, może swoje finanse powierzyć doradcy finansowemu. Jednak wszystkie te sposoby wiążą się z przekazaniem części swoich pieniędzy, czyli po prostu z zapłatą za usługę lub przechowanie naszej kasy. Jedynym darmowym sposobem zarządzania finansami pozostaje od wieków chowanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Co nam to daje? Może niewiele, ale oszczędzamy przynajmniej na utrzymaniu konta. Bo czy opłaca się je utrzymywać, jeśli nasze dochody są bardzo niskie, a oprocentowanie w skali rocznej równie znikome? Na pewno nie. Na to mogą sobie pozwolić tylko osoby zarabiające dużo. Niestety, system funkcjonuje tak, że czy chcemy czy nie, i tak uszczupli nasze finanse. Na przykład: niektórzy pracodawcy wymagają od pracowników założenia konta i już jesteśmy więźniami systemu bankowo - dłużnego, bo stąd już tylko mały kroczek od skorzystania z debetu i oddania procentów za tą usługę finansową. „Finanse skarpetowe” zmuszają nas do noszenia przy sobie pewnej kwoty pieniędzy, gdyż nie będziemy mogli skorzystać z wszechobecnych bankomatów czy wypłat w kasie w banku. 

Z ostatnije chwili - Bezpieczne pomnażanie pieniędzy

Każdy chciałaby mieć coraz więcej pieniędzy, Każdy, komu udało się odłożyć jakąś tam sumę, chciałby aby ona pracowała na siebie i najlepiej – aby generowała nowe zyski. W związku z tym inwestujemy pieniądze. Ścieżek inwestycyjnych jest naprawdę mnóstwo. Możemy inwestować w obligacje Skarbu Państwa, możemy inwestować w akcje na giełdzie, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne pozostawiając frajdę gry na giełdzie naszemu bankowi. Ostatecznie możemy włożyć pieniądze na lokatę, która oczywiście nie pomnoży w znaczny sposób naszych środków, ale przynajmniej da nam poczucie stabilizacji finansowej i zabezpieczenia w razie konieczności. Inną zupełnie ścieżką inwestowania jest chociażby inwestowanie w nieruchomości. Mogą to być domy, mieszkania albo działki. Choć rynek obecnie jest nieco przesycony mieszkaniami, zwłaszcza tymi nowymi, to na pewno posiadanie własnego kawałka ziemi jest spora korzyścią i zawsze przyda się w razie czego. Wybór ścieżki inwestycyjnej jest oczywiście uzależniony od tego jaki kapitał posiadamy – kapitał oczywiście który chcemy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli są to środki, które nie pozwolą zainwestować nam w nieruchomości, wtedy najrozsądniejszym wyborem zapewne okażą się fundusze inwestycyjne lub giełda (o ile się na tym znamy albo jesteśmy w stanie zaufać maklerowi). Podobnie jest z funduszami inwestycyjnymi, choć akurat tutaj istnieje znacznie większa elastyczność przy wyborze.